

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 3.1 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3 A |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Switching Frequency | 900 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
Stock: 1217
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17194
Ext.Price$0.17194
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17194 | $0.17194 |
| 10 | $0.16088 | $1.60880 |
| 50 | $0.15053 | $7.52650 |
| 100 | $0.14055 | $14.05500 |
| 500 | $0.13124 | $65.62000 |
| 1000 | $0.12256 | $122.56000 |
| 3000 | $0.11446 | $343.38000 |
| 5000 | $0.11133 | $556.65000 |
